Začínáte se cvičením nebo ho už nějakou dobu provozujete a rozhodli jste se pořídit si pomůcky, které zlepší váš požitek z pohybové aktivity? Jednou z takových základních pomůcek je bezesporu podložka na cvičení.
Druhů fitness podložek je velké množství – ať se to týká materiálu, velikosti, funkce nebo typu sportu, pro který je určena. Jaká se, na který druh pohybu hodí a na co se při jejím výběru zaměřit?
Jóga
Výběr podložky na jógu neboli jógamatky, je třeba uzpůsobit hlavně druhu jógy, kterému se věnujete. Na pomalejší, statické cvičení by měla postačit obyčejnější podložka – každopádně by měla být pohodlná, aby na ní bylo cvičení příjemné. To kromě výběru hrubého nebo hladkého povrchu znamená, že je vhodné zaměřit se na její měkkost a šířku. Obecným pravidlem je, že pro dostatečný komfort by tloušťka jógamatky měla být minimálně 3 mm.
Dynamičtější druhy jógy, jako je například vinyasa nebo ashtanga, si z pochopitelných důvodů vyžadují protiskluzovou podložku na cvičení, která také bývá tenčí, což zvyšuje potřebnou přilnavost. Pro takový typ jógy je také lepší vybrat podložku s hrubým povrchem, který zajišťuje lepší stabilitu.
Co se týče již zmíněného pohodlí, neméně důležitý je také materiál. Obyčejnější a méně kvalitní podložky se vyrábí spíše z umělejších materiálů, jako je například PVC pěna. Výhodou umělých podložek je, že napomáhají udržet stabilitu při cvičení.
Pokud tíhnete k přírodnějším a ekologickým materiálům a chcete při dlouhodobějším používání dbát i na své zdraví, podložka z kaučuku pro vás bude nejlepší volba. Kromě ekologického hlediska je tento materiál oproti těm umělým lepší v odvádění potu, což oceníte zejména u dynamické jógy.
Fitness a posilování
S podložkou na fitness cvičení je to velice podobné jako s jógamatkou – záleží, jaký druh sportu a cvičení hodláte provozovat. Na protahování a cviky, kdy jste více na zemi, je vhodná větší tloušťka podložky, tedy kolem 10 mm.
Pokud na ní chcete posilovat a věnovat se dynamičtějšímu cvičení, postačí menší šířka. Dbejte také na to, že je opět lepší investovat do protiskluzové podložky, aby bylo vaše cvičení co nejbezpečnější.
Stejně jako u jógamatek, i u podložek na posilování se můžeme setkat s PVC materiálem, ale taktéž jsou v poslední době čím dál oblíbenější přírodnější a ekologické materiály, zejména TPE, který dobře udržuje tvar, neklouže, je odolný proti vodě a dá se recyklovat.
Vhodná velikost podložky na cvičení je taková, která měří stejně jako vy nebo i o něco víc – důležité je, abyste se na ni pohodlně vešli při jakémkoliv cviku.
Aerobic, tanec, bojové sporty
Zmínku si zaslouží i podložky na cvičení založené na takzvaném puzzle systému, známé jako tatami, kdy se skládá několik kusů do sebe. Vytvoří se tak větší plocha, která slouží jako cvičební podlaha. Vhodná je obzvlášť pro aktivity vyžadující více prostoru nebo zahrnují větší počet lidí.
Pokud se tedy věnujete například bojovým sportům, tento druh podložky, která je vyráběná hlavně z nezávadného materiálu EVA, bude ideální. Neklouže, je skladná a její tvar a velikost si můžete pokaždé určit sami.
Na závěr je nutno dodat a zdůraznit, že při výběru podložky na cvičení byste se měli řídit hlavně vlastními preferencemi. Nebojte se tedy vyzkoušet různé varianty, dokud nenajdete tu správnou přímo pro vás.