Když je byt malý
Při zařizování malého bytu musíme hodně přemýšlet a být praktičtí i kreativní. Jen tak z něj vytvoříme hezký domov, kde se můžeme volně nadechnout. Ne jenom „skladiště na přespání“. Důležité je využít každý kousek místa. Pomoci mohou třeba vestavěné skříně na chodbě, kuchyňská linka na míru, patrová postel pro dospělé i pro děti či různá multifunkční zařízení. Dalšími pomocníky nám jsou světlo a barvy, které v jeho interiéru správným způsobem použijeme.
Vhodný nábytek
V malém bytě je určitě dobrou investicí pořídit si nábytek na míru. Pomáhá nám ušetřit každý centimetr prostoru a chrání místnosti před vznikem tzv. hluchých míst. Prostorů, které nejsou využity. Taková prázdná místa také nevypadají v interiéru dobře. Na míru můžeme nechat vyrobit například vysoké vestavěné skříně, postele, vybavení kuchyně i koupelny. Do malých bytů se hodí nábytek rovných čistých linií. Z tenkých kovových konstrukcí, na nožkách, zavěšený na stěnách. Vyvarujeme se ale použití příliš robustních čalouněných kusů.
Víceúčelové vybavení
Dalším způsobem ušetření místa jsou multifunkční spotřebiče. Třeba multifunkční sporák v kuchyni nebo pračka se sušičkou „v jednom“. Také nábytek může pomoci, například stolek s úložným prostorem, rozkládací sedačka nebo policové systémy. Nabídka je v tomto směru již velká.
Světlá barva
Světlé barvy malé prostory rozsvítí a opticky zvětší. Vhodná je bílá, ale i světlé odstíny zelené, modré, žluté nebo hnědé. Vhodným řešením je vymalovat světlou barvou a k tomu použít nábytek některého odstínu této barvy. Například v případě bílé malby nábytek z bělené borovice či běleného dubu. V místnostech, které jsou malé, se ovšem určitě vyhneme barevným kontrastům typu „fialová stěna a tmavý nábytek“. Takové experimenty zde většinou nevypadají dobře.
Dostatečné světlo
To také dokáže prostor „přidat“. Dobrou volbou je použití průhledných materiálů. Může z nich být vyrobena celá stěna, její část nebo alespoň některé dveře. Pomáhají také vhodně umístěná zrcadla a vícebodové zdroje světla.