Jak začít se sportem, když je Vám 50+
Každý člověk zná své limity a má i svá zdravotní omezení. Proto první kroky, pokud jste již několik let nesportovali, by měli vést k vašemu obvodnímu lékaři, který vám může i doporučit vhodný pohyb, popřípadě upozornit, čeho se naopak máte vyvarovat.
Začněte pozvolna a s rozumem. Bohužel většinou se necháme pohltit prvotním nadšením a představou, že vše zvládneme. Pak se však nestačíme divit. Najednou tu jsou přetažené svaly, nebo nedej bože jiné zdravotní komplikace v souvislosti s naším onemocněním, třeba vysokým krevním tlakem. Pokud se tedy rozhodnete provozovat například Nordic Walking, což je teď velmi oblíbená metoda chůze s hůlkami, prvně omrkněte správnou techniku dýchání, jak držet tělo, aby pracovaly ty správné svaly a naložte si jen tak, abyste ještě měli pocit, že i nadále můžete. V prvních dnech je opravdu důležité v tom nejlepším přestat i kdyby to mělo znamenat patnáctiminutovou chůzi po rovině kolem domu. Není se za co stydět, časem se vypracujete na delší trasy i náročnější terény.
Až si rozvrhnete harmonogram, kdy a jak budete cvičit, nezapomínejte do něj také zahrnout tekutiny a správnou stravu. Tělo se přeci jen potí, budete potřebovat více pít a dodat tělu minerály i bílkoviny na stavbu svalů.
Pokud nevíte, s čím začít, máme pro vás pár tipů, které můžete i navzájem kombinovat.
Jóga je poslední dobou čím dál populárnější a vhodná pro všechny věkové kategorie, podle provedení jednotlivých ásán neboli pozic. Navíc k ní potřebujete jen podložku a pro pohyb volné oblečení. Cvičit se dá i denně deset minut.
Nordic Walking – je chůze se speciálními hůlkami. To jsou ti lidé, které potkáte a pokřikujete na ně, že jim chybí běžky. Jedná se o velmi komplexní a zdravý pohyb, když víte jak správně na něj. Hůlky jsou různě upravené – na suchý povrch, do terénu či špičaté pro led a sníh. Svojí oblíbené činnosti se tak nemusíte v průběhu roku vzdát ani v zimě.
Plavání – i tady je důležitý správný styl. Oblíbená prsa na takzvanou paní radovou s hlavou nad hladinou, kdy se velmi namáhá krční páteř, může být časem velmi nebezpečná. Správně by měl být hlava ve vodorovné poloze s tělem a s pravidelným dýcháním se ponořovat a vynořovat. S vodou se pak pojí ještě jeden pojem, a to Akva aerobik – což je cvičení ve vodě za hudby, kdy posílíte šetrně celé tělo.
Jízda na kole je všeobecně velmi doporučovaná, jedná se prý o jeden z nejšetrnějších pohybů pro naše kyčelní a kolenní klouby.
U každé aktivity nezapomeňte napřed na rozehřátí svalů a poté na protažení!
Ať už vám má sport jen vyplnit čas či pomoci zhubnout, užívejte ho plnými doušky. Zpevníte postavu, zlepšíte kvalitu spánku a možná navážete i nová přátelství.