A dluhy bude platit kdo?
Pokud jste výrobce, věřitel, zkrátka kdokoliv, kdo jinému za úplatu něco poskytnul a teď čeká a čeká, jestli mu to daná osoba (právnická i fyzická) zaplatí, tak jste ve velmi špatné a nezáviděníhodné situaci.
Ono není nic horšího, než když někomu něco dáte, on vám za to slíbí tisíce a pak je fuč, s vašim zbožím a pohledávka vám pomalu upadá, stejně jako váš dopis na dno ve schránce dotyčného, který se dle vašich vědomostí právě přesunuje na Bahamy.
1) Podívejte se jim na majetek
Pokud vám podnikatel odmítá zaplatit, okamžitě vytaste pohledávku, otevřete veřejné rejstříky, vyžádejte si úplné zápisy a kopie a začtěte se. Bude to trvat déle, ale možná přijdete na to, že například dva společníci z s.r.o., které vám dluží, nedoplatili celý svůj vklad a chybí jim tam třeba 80 tisíc – společnost například krachla, ale stále má povinnost platit své závazky. Říkáte si, no jo, jenže s.r.o. tam se ručí jenom majetkem společnosti ne? CHYBA, dle zákona do výše nezaplaceného vkladu lze požadovat a nárokovat si zaplacení pohledávky po všech členech s.r.o. a s tím, že není chráněn ani jejich majetek! Takže pokud vám dluží, a ještě neplní ani svoje primární pohledávky, je třeba přidat nějaké to auto do sbírky, nebo třeba drahé kolo!
2) Právník vždycky pomůže
Pokud ani to nevypátráte a daní členové společnosti nereagují snad ani na denní světlo, obraťte se na zkušeného právníka, či aspoň takového, který je dostatečně zapálen do závazkového a obchodního práva a začněte dluh vymáhat soudní cestou. Třeba se přijde na něco, co jste vy přehlédli (viz. Bod a) anebo do právník vybojuje a snad v nejlepším případě vás ze strachu kontaktuje sama právnická osoba.
Také se může stát, že vám zkrátka už nikdo nezaplatí. I to je riziko podnikání a nebude možné se ani zhojit na žádném majetku – to už je riziko povolání. Ale aspoň jste si prošli celý ten proces. To je vždycky plus.