Na základě této dohody je možné dlouhodobě poskytovat práci v rozsahu maximálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby, tedy na zkrácený úvazek. Práci lze vykonávat pouze cca 20 hodin týdně. Dohoda musí mít dle zákoníku práce písemnou formu.
Jaké jsou náležitosti DPČ?
Z obsahových podstatných náležitostí jsou to tyto:
· Sjednaná práce
· Sjednaný rozsah pracovní doby
· Doba, na kterou se dohoda uzavírá (je možnost uzavření na dobu určitou i neurčitou)
Zrušení či ukončení DPČ
Ačkoliv se pro ukončení pracovního poměru vyžadují striktní pravidla, pro dohody, které jsou konané mimo pracovní poměr, se tato přísná omezení nevztahují. I přesto zde platí několik základních principů.
Dohodu o pracovní činnosti lze ukončit:
· Dohodou k určitému dni
· Výpovědí ze strany zaměstnavatele či brigádníka, a to z jakéhokoliv důvodu s tím, že zde platí 15. denní výpovědní lhůta, která začíná běžet ode dne doručení písemné výpovědi druhé straně
· Okamžité zrušení – důvody jsou stejné jako u pracovního poměru (hrubé porušení z nedbalosti, odsouzení odnětím svobody aj.)
Jak je to s odvody?
U tohoto typu dohody platí, že pokud vaše měsíční odměna nepřesáhne celkovou částku 2500 Kč, neodvádíte žádné sociální a zdravotní pojištění. Pokud máte se zaměstnavatelem uzavřeno více stejných dohod, dochází k jejich součtu. Je-li vaše odměna vyšší než zmiňovaných 2500 Kč, je nutné již tyto odvody na sociální a zdravotní pojištění provést. Dohody se proto nevyhnou ani daňovým odvodům, které jsou zde, stejně jako u pracovního poměru, ve výši 15 %.
Stále váháte, kterou dohodu ve vašem podnikání využít? Určitě berte na vědomí množství práce, které bude potřeba pro vás vykonat a dle toho také související odvody. Pokud se bude jednat o krátkodobou činnost nepřesahující výdělek 10 000 Kč, bude výhodnější zvolit druhý typ dohody, a to o provedení práce. V opačném případě bude tato dohoda vhodným řešením pro obě strany.